Останнім часом набули популярності онлайн-послуги. На платформах оголошень існує ризик постраждати як при купівлі товарів, так і під час їх продажу. Правоохоронці радять, як розпізнати шахраїв та уникнути обману при фінансових операціях в інтернеті.
Найбільш популярна шахрайська схема – це «Продаж уявних товарів». Мета зловмисників – отримати від клієнта передплату або повну суму за товар, якого не існує.
Щоб захиститись від фіктивного продавця:
- купуйте та сплачуйте за товар лише на надійних сайтах (з якими раніше мали справу ви або ваші близькі та друзі);
- якщо купуєте на платформі оголошень, обговорюйте деталі угоди тільки в чаті цієї ж платформи. Переходити в інші месенджери небезпечно;
- перевіряйте назву сайту;
- обирайте післяплату – коли у вас буде можливість перевірити товар;
- оформіть віртуальну картку для онлайн-шопінгу. Поповнюйте її на суму, що є необхідною для плати за покупку;
- не повідомляйте нікому номер і термін дії платіжної карти, CVV- та PIN-код.
«Купівля від юридичної особи» - за цією схемою зловмисник видає себе за покупця та запевняє, що оплатив покупку. Після цього шахрай телефонує від імені працівника банку і повідомляє, що платіж надійшов від юридичної особи. Такі фінансові операції (з його слів) не передбачені регламентом банку, тому карту заблокували. Для її розблокування необхідно назвати усі дані картки.
Щоб не потрапити на «гачок» псевдо покупця, дотримуйтесь таких правил:
- не повідомляйте дані банківської картки (CVV та PIN), а також коди з SMS від мобільного оператора або банку, які можуть використовуватися для підтвердження платежів;
- якщо виникли сумніви, що з вами говорить справжній працівник банку, зателефонуйте на номер гарячої лінії, вказаний на зворотному боці картки.
«Посилання на фейковий OLX». Псевдопокупець спонукає продавця перейти у месенджер для обговорення деталей покупки. Аферист переконує оформити замовлення, використовуючи доставлення від платформи оголошень, та надсилає посилання на нібито сформований бланк. За посиланням замасковано фішинговий ресурс, схожий на популярний сайт майданчика оголошень. Мета шахраїв – отримати особисті дані жертви та доступ до її платіжних карт.
Правила безпеки при укладенні інтернет-угод:
- обговорюйте деталі купівлі-продажу лише в чаті платформи оголошень;
- не переходьте за підозрілими гіперпосиланнями та уважно перевіряйте URL-адресу необхідного сайту;
- тримайте у таємниці реквізити карти, паролі та інші дані, що надсилаються клієнту банку для підтвердження транзакції.
Якщо ж ви стали жертвою шахрайства, не гайте часу, дзвоніть на спецлінію 102 або, звертайтеся до Кіберполіція
Відділ комунікації поліції Запорізької області