Громадяни вірили невідомим телефонним співрозмовникам, повідомляли їм свої персональні дані та втрачали заощадження. Загалом аферисти заволоділи майже 150 тисячами гривень. Поліцейські відкрили кримінальні провадження за фактами злочинів, встановлюють їх обставини та причетних осіб.
29 січня до відділу №2 (Олександрівський) Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області звернулась 64-річна жінка та повідомила, що стала жертвою шахраїв. Правоохоронці з’ясували, що в одній із соціальних мереж заявниця побачила повідомлення про надання допомоги переселенцям. Вона перейшла за вказаним посиланням, ввела свої персональні данні та номери своїх банківських карток. Через кілька хвилин після цього їй на мобільний надійшов дзвінок і автовідповідач з жіночим голосом запитав про підтвердження транзакції. Жінка натиснула «1» і після цього з її карток було знято гроші в сумі 98 тисяч гривень.
Цього ж дня до Запорізького РУП звернулись двоє громадян із заявами про шахрайські дії.
60-річна запоріжанка повідомила правоохоронцям про те, що на її мобільний телефон надійшло смс з повідомленням «Необхідність оформлювання нарахування соціальної допомоги». Жінка перейшла за вказаним у смс посиланням і після цього з її банківської картки були списані гроші в сумі понад 47 тисяч гривень.
А 67-річна жінка заявила про те, що на її мобільний телефон подзвонив невідомий, назвався працівником поліції та повідомив, що її донька перебуває у відділку поліції за вчинення злочину. За не притягнення її до кримінальної відповідальності потрібні гроші. Схвильована жінка, не роздумуючи, виконала всі вказівки невідомого – за допомогою застосунку інтернет-банкінгу перерахувала на вказаний рахунок 11 тисяч гривень.
Слідчі внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вказані події, за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України.
Для уникнення подібного роду проблем правоохоронці радять:
- не надавати особистої інформації на незнайомих сайтах, що стосується паспортних і платіжних даних, номеру телефона, логінів тощо;
- перевіряти прохання про матеріальну допомогу, навіть якщо вони надходять з акаунтів знайомих людей;
- не користуватися підозрілими сервісами або пропозиціями інших людей, зокрема, щодо швидкого заробітку або кредитів;
- не робити великих передоплат при покупці в інтернет-магазинах та використовувати післяплату;
- встановлювати подвійну аутентифікацію на месенджерах;
- в разі підозри щодо зламу сторінки – припиняти всі сесії месенджера на всіх пристроях через налаштування.
Якщо ви все-таки потерпіли від рук аферистів, не зволікайте, телефонуйте в поліцію.
Відділ комунікації поліції Запорізької області