Вони бездоганно знають поведінку та характер чотирилапих помічників. Їм під силу навчити своїх вихованців виконувати найскладніші службові завдання, а натомість отримати відданість та слухняність. Усе це - про поліцейських кінологів, які щодня дресирують собак і стають їм справжніми друзями.
З нагоди професійного свята вони впустили нас за лаштунки своєї служби та розповіли про особливості відбору собак для виконання поліцейських завдань, їх дресирування та плюси й мінуси своєї роботи.
Як розповів начальник Кінологічного центру ГУНП в Запорізькій області Роман Кацуба, нині в поліції Запоріжжя несуть службу 30 собак. Десять з них шукають вибухівку, четверо – наркотики, троє – людські залишки та трупи, вісім – розшукових, чотири – конвойних та одна – штурмова.
«Наша робота — це постійні щоденні тренування, не кожен кінолог та і не кожна людина може витримати такі навантаження, — додає старший інспектор-кінолог Євгеній Колдарар. — Із собакою треба займатися, постійно вдосконалюючи та підвищуючи її професійний рівень і навички».
Кінолог та службовий пес - це команда, де напарники розуміють одне одного без слів. Вони мають працювати разом так, щоб кінолог відчував собаку, а собака – кінолога. Робота поліцейського залежить на 50 відсотків від нього, а на 50 відсотків – від чотирилапого напарника. Тому кожен вибирає собі вірного друга під свій характер та темперамент.
Як і людина, кожен собака – індивідуальність і до нього треба знаходити підхід. У залежності від характеру тварини та її поведінки. Впродовж всього навчання собака закріплений за одним інструктором. Він має стати для неї хазяїном.
На підготовку беруться цуценята від двох місяців до трьох років. Це найоптимальніший вік собаки, який піддається дресируванню. Як правило, йдуть службові породи - німецька або бельгійська вівчарка, мисливські породи – лабрадор чи спанієль. Вони по своїй природі мають здібності до пошуку.
Лагідно та з гордістю про свою напарницю розповідає інспекторка-кінологиня Ксенія Великжаніна: «Це моя чемпіонка Ніка. Розкрила не один десяток злочинів, спеціалізується на пошуку наркотиків. Де ми з нею їх тільки не знаходили…Це не просто ніжна пухнаста істота, а справжній напарник, здатний захистити мене в небезпеці».
Тетяна Данилюк прийшла на службу до Кінологічного центру ГУНП в Запорізькій області з Києва разом зі своїм власним чотирилапим напарником на ім’я Тор. Тут вони разом пройшли курс підготовки за напрямом пошук зброї та вибухівки. Незважаючи на норовливий характер свого напарника, поліцейська з легкістю знаходить з ним спільну мову, адже займається улюбленою справою, яка приносить їй задоволення.
Згадуючи своє перше бойове завдання під час військової агресії рф, Тетяна розповідає, що на запитання колег-кінологів чи було їй страшно, вона відповіла: «Так, але боялась не за себе, а за пса, бо я була у касці та бронежилеті, а він – без. Навіть пожалкувала, що не навчила його більш безпечної спеціалізації. Наприклад – пошуку наркотиків».
Поліцейські жартують, що мають дитячий садок, бо окрім дорослих собак у Кінологічному центрі є малеча. Зараз тут бігають оці п’ятимісячні шибенеці –Сорбона та Неш. Але вже в такому віці можна побачити здібності собаки. Скоро ці малята стануть справжньою командою зі своїми наставниками та будуть допомагати в охороні прифронтової території.
Фахівці відзначають, що головне в їхній роботі - любов до тварин. Без неї професійним кінологом ви не станете, бо це важкий труд. Але разом з тим ви отримаєте найвірнішого товариша, який буде слухатися вас з радістю і, не вагаючись у небезпеці, навіть пожертвує своїм життям.
Усім причетним до цієї чудової справи хочеться побажати, щоб їхні вірні чотирилапі друзі залишалися такими ж розумними і відважними, а ентузіазм допомагав справлятися з будь-якими труднощами.
Відділ комунікації поліції Запорізької області