Зловмисники в мережі Інтернет привласнюють гроші під виглядом надання виплат українцям, які постраждали від війни. У соціальних мережах вони активно виманюють дані платіжних карток громадян. Зазвичай аферисти використовують актуальні тематики на кшталт «грошова компенсація» або «допомога для ВПО».
Шахраї поширюють фейкову інформацію про соціальні виплати, створюючи сторінки-клони державних організацій, керівництва держави, представників ООН, Червоного Хреста, благодійних фондів, банків тощо.
Так, наприклад, 17 серпня до відділення поліції № 2 (Вільнянське) Запорізького РУП із заявою про злочин звернулась 63-річна жінка. Заявниця повідомила, що декілька днів тому в мережі Інтернет вона знайшла оголошення щодо отримання грошової допомоги від ООН. Потерпіла перейшла за вказаним посиланням, де ввела свої особисті дані, реквізити банківської картки та дані онлайн-банкінгу. Згодом вона виявила, що з її банківського рахунку зникли гроші в сумі понад 14 тисяч гривень.
Цього ж дня, у схожу пастку шахраїв потрапив і 32-річний мешканець Хортицького району. У результаті своєї необачності чоловік втратив понад 10 тисяч гривень.
За фактами злочинів, передбачених ч. 1 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України, відкриті кримінальні провадження. Поліцейські вживають заходів для встановлення причетних осіб.
Аби убезпечити якомога більше громадян від подібних правопорушень, запорізькі правоохоронці на постійній основі проводять профілактичні заходи із мешканцями регіону.
Так, днями інспектор з комунікації Бердянського райвідділу поліції завітала до інформаційно-ресурсного центру Бердянського району. Працівникам та відвідувачам гуманітарного хабу поліцейська розповіла про правила кібербезпеки та як не стати жертвою аферистів.
Інспекторка вкотре нагадала громадянам, що шахраї на фішингових сайтах пропонують ввести персональні та банківські дані - нібито для зарахування грошей. Однак відомості, введені на таких ресурсах, автоматично стають відомі злодіям. Маючи дані банківських карток, вони привласнюють гроші з рахунків їх власників.
Запорізькі поліцейські закликають громадян бути пильними та радять:
- отримувати інформацію, особливо з приводу фінансових виплат, лише з офіційних джерел;
- не переходити за сумнівними гіперпосиланнями;
- не повідомляти конфіденційну інформацію, зокрема дані банківських карток, стороннім;
- якщо дані платіжної картки помилково введено на шахрайському веб-сайті - негайно блокувати платіжну картку за допомогою мобільного застосунку, гарячої лінії банку (телефон зазначено на звороті картки) або через інтернет-банкінг;
- у разі підозри шахрайських дій - негайно повідомляти правоохоронним органам.
Зверніть увагу, що офіційні сторінки державних органів, благодійних організацій, банківських структур у месенджерах та соціальних мережах мають бути верифікованими (містити позначку ✔️).
Нагадаємо: «Товариш просить у борг»: запорізькі поліцейські нагадують правила кібербезпеки
Відділ комунікації поліції Запорізької області