Під час війни проблема домашнього насильства в Україні не тільки не зникла, а навпаки – загострилася. Через напруження, стреси, безробіття, вимушену ізоляцію дуже часто в родинах починаються сварки, виникає неконтрольована агресія - вчиняється насильство над слабшими, меншими, найбільш вразливими членами родини. Правоохоронці наголошують, що домашнє насильство – не приватна справа, воно не повинно залишатися за зачиненими дверима. Це – злочин, і кривдник має нести покарання!
«Понад 400 реагувань на повідомлення про домашнє насильство, майже 130 аб’юзерів притягнуто до відповідальності, винесено близько 180 заборонних приписів стосовно правопорушників, які вчинили домашнє насильство. Під час реагування на такі повідомлення, за потреби, поліцейські організовували надання медичної допомоги постраждалим особам, проводили з учасниками конфлікту профілактичні бесіди. Сьогодні на профілактичному обліку правоохоронців перебуває близько 2238 родинних кривдників, – розповідає начальник сектору протидії домашньому насильству Запорізького районного управління поліції Марина Бесараб про роботу підрозділу в березні поточного року. - Крім цього, задокументовано матеріали до чотирьох кримінальних проваджень за ст. 126-1 (Систематичне домашнє насильство) Кримінального кодексу України. Співпрацюють правоохоронці із соціальними службами, проводячи спільні профілактичні рейди по родинах, де були зафіксовані факти насильства в сім’ях. Робота в цьому напрямку триває».
Так, мешканці Комунарського району поліцейські заборонили впродовж 5 діб наближатися до матері та доньки через вчинене домашнє насильство. Крім того, жінці загрожує накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
10 березня працівники мобільної групи реагування під час виїзду на місце події встановили, що 39-річна жінка у стані алкогольного сп’яніння під час сварки зі своєю 11-річною донькою спочатку погрожувала дитині фізичною розправою, а потім загнав в кут - наносила удари ногами по тулубу. А коли на захист онуки стала її бабуся, то у відповідь дала штурханів і своїй матері.
Правоохоронці склали відносно кривдниці протокол за ч.1 ст.173-2 КУпАП та адміністративний матеріал за ст. 184 КУпАП по факту невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей.
Тепер працівники поліції постійно тримають зв’язок з матір’ю правопорушниці, щоб бути впевненими, що з нею і дівчинкою все добре. До вирішення цього питання були залучені й спеціалісти соціальної служби, які також триматимуть на контролі цю сім’ю. У разі повторення ситуації відносно жінки будуть застосовані жорсткіші санкції.
Наприклад, за вчинення систематичного домашнього насильства фігурантом кримінального провадження став 30-річний громадянин. Чоловік неодноразово потрапляв у поле зору правоохоронців через неправомірні дії відносно своєї колишньої співмешканки. З травня минулого року і донині чоловік неодноразово вчиняв психологічне насильство відносно 28-річної мешканки Олександрівського району. Це виражалось у систематичних словесних образах нецензурними словами та погрозах застосувати фізичну розправу. Жінка зазнала психологічних страждань.
Поліцейські не раз складали відносно кривдника адміністративні матеріали за домашнє насильство, що передбачено ст. 173-2 КУпАП, а суд зобов’язував правопорушника сплатити штраф. Однак, не зважаючи на адміністративні стягнення, профілактичні бесіди та попередження про кримінальну відповідальність, громадянин не змінив поведінку.
Наразі правоохоронці зібрали достатньо доказів, на підставі яких під процесуальним керівництвом Вознесенівської окружної прокуратури за вказаними фактами розпочали кримінальне провадження за ст. 126-1 (домашнє насильство) Кримінального кодексу України. Максимальна санкція інкримінуємої статті передбачає до двох років позбавленням волі. Досудове розслідування триває.
Поліцейські наголошують: якщо ви потерпаєте від фізичного, психологічного, сексуального чи економічного насильства в сім’ї, не замовчуйте, а відразу ж звертайтеся по допомогу. Телефонуйте на поліцейську спецлінію «102» або Урядову «гарячу лінію» за номером 1547, фахівці якої надають консультацію та підтримку постраждалим.
Максимально вичерпну інформацію про домашнє насильство, підтримку та допомогу в цьому питанні також надасть чат-бот МВС https://t.me/police_helpbot
Нагадаємо: У Запоріжжі судитимуть чоловіка за домашнє насильство над матір’ю
Відділ комунікації поліції Запорізької області