Керівництво ГУНП, Голова громадської організації «ОПП «Взаємодія», посадовці міської ради, представники суду, обласної прокуратури та юристи центру безоплатної вторинної правової допомоги, проаналізували ситуацію з початку року і скоординували подальшу співпрацю.
Зустріч відбулася 12 серпня в Головному управлінні Національної поліції Запорізької області у форматі круглого столу. Кожен з учасників обговорення надав інформацію про теперішній стан роботи з протидії домашньому насильству, її підсумки, а також існуючі проблемні питання під час взаємодії суб′єктів протидії домашньому насильству.
Розпочав зустріч заступник начальника ГУНП в Запорізькій області Павло Карабута. Він привітав всіх присутніх і нагадав, що у 2018 році завдяки Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та Постанові КМ України від 22.08.2018 № 658 на законодавчому рівні врегульовано порядок взаємодії державних органів та установ з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Держава готова протидіяти цьому ганебному явищу і потребує консолідації всіх суб’єктів, які визначені в цьому Законі для протидії домашньому насильству.
Як зазначив представник Запорізької обласної громадської організації «ОПП «Взаємодія» Тимофій Сайтарли, за спільної ініціативи ГУНП в Запорізької області та ЗГО «ОПП «Взаємодія» було створено та узгоджено діяльність Громадської консультативної групи з протидії та запобігання домашньому та гендерно-зумовленому насильству. Проєкт впроваджується в межах партнерства з Канадсько-українським проектом розвитку поліції (CUPDP), Alinea International Ltd, Міністерством внутрішніх справ України та Національною поліцією України. Основним з пріоритетів роботи міжвідомчої робочої групи – є налагодження ефективної взаємодії та координації дій між всіма суб’єктами протидії домашньому насильству.
Заступник міського Голови Анатолій Васюк повідомив, що в Запоріжжі наразі в функціонує центр соціальної підтримки дітей та сімей «затишна домівка». Він приймає матерів з дітьми, що опинились у складних обставинах, а також осіб, які постраждали від домашнього насильства. У 2021 такі послуги в цій установі отримали 17 родин, серед них 8 – це родини, які постраждали від домашнього насильства. Сподіваємось, що найближчим часом в місті з’являться кризові кімнати.
Т.в.о. начальника сектору з протидії домашньому насильству Запорізького районного управління поліції Євген Токарєв поінформував, що з вересня 2019 року у Запорізькій області розпочали роботу три мобільні групи з реагування на факти домашнього насильства: 2 - у Запоріжжі та 1 – у Бердянську. За 7 місяців 2021 року працівниками мобільних груп у місті Запоріжжі було забезпечено реагування на понад 1900 викликів про застосування домашнього насильства. За підсумками цієї роботи, поліцією були визначені проблемні питання у взаємодії суб’єктів протидії домашньому насильству, які потребують покращення:
- необхідність залучення працівників у справах дітей під час вилучення дітей у нічний період доби, у вихідні та святкові дні;
- налагодження комунікації органів місцевого самоврядування та районних судів міста щодо скерування сімейних кривдників для проходження відповідної програми, передбаченої Законом України та КУпАП;
- відсутність місцевих програм по проведенню психологічної підготовки з усіма суб’єктами протидії домашнього насильства, які діють в інтересах дитини та постраждалої особи.
Тож, всі учасники круглого столу, надали пропозиції щодо подальших спільних дій і вирішення нагальних проблемних питань.
Завершуючи обговорення, присутні висловили впевненість, що забезпечити ефективну протидію домашньому насильству можна лише завдяки спільній та чіткій взаємодії правоохоронних органів, місцевої влади та громадських організацій.
Нагадаємо: У Запоріжжі правоохоронці вилучили наркотичні та психотропні речовини на суму понад 350 тисяч гривень.
Відділ комунікації поліції Запорізької області