Шахрайство - один з найпоширеніших видів злочинів, який становить понад 20 відсотків від усієї злочинності. Аби захистити громадян, у 2024 році поліцейські впроваджують нові стратегії протидії шахраям. Про це повідомив заступник Голови Нацполіції - начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов під час тематичної наради НПУ.
У нараді взяли участь начальник Департаменту кіберполіції Юрій Виходець, начальник Департаменту карного розшуку Вадим Дзюбинський, начальник Департаменту кримінального аналізу Роман Бутко, начальник Департаменту оперативно–технічних заходів Володимир Єрофєєв, заступники начальників - начальники кримінальної поліції головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві.
Андрій Нєбитов зазначив, що на тлі збройної агресії рф, в державі з’явилося безліч нових шахрайських схем. Найбільш поширеними способами вчинення шахрайства є недоставляння товару, придбаного у невідомих покупців через відомі соціальні мережі в інтернеті з повною або частковою передплатою, використання фішингових посилань (отримання аутентифікаційних даних банківських карток під виглядом працівників банків) та дзвінки від нібито правоохоронців і медиків з повідомленнями про надання допомоги близькому родичу: «ваш син в біді», «ваші родичі стали учасниками ДТП».
Часто серед жертв злочинців військовослужбовці та волонтери, родини загиблих захисників і внутрішньо переміщені особи. У 2023 році Нацполіцією зареєстровано понад 80 тисяч шахрайств.
Розкриття шахрайських схем – це завжди послідовна робота всіх служб, зокрема карного розшуку, слідства, кіберполіції, підрозділів кримінального аналізу. Кримінальна поліція розробила стратегію щодо протидії шахрайствам на 2024 рік. Вона передбачає розвиток системи документування таких злочинів і впровадження нових інструментів боротьби з шахраями.
«Серед пріоритетів - боротьба з організованими групами та злочинними організаціями, оперативне виявлення та блокування фішингових сайтів, виявлення телефонних та інтернет-шахраїв. Більш масштабною стане співпраця з банківськими установами, провайдерами, Держспецзв'язком, Державною кримінально-виконавчою службою», - зазначив заступник Голови Нацполіції.
Крім того, поліція продовжує широку просвітницьку кампанію на всіх інформаційних платформах, щоб убезпечити людей від аферистів. Специфіка всіх шахрайських схем – змусити людину добровільно віддати гроші. Тому найефективніший захист від шахраїв - пильність і негайне інформування про порушення правоохоронців.
Департамент комунікації
Національної поліції України