За плечима полковника поліції чималий досвід роботи в органах внутрішніх справ. 11 років служби він присвятив напрямку превентивної діяльності, останні п’ять – очолює УОАЗОР ГУНП в області. Працівники цієї служби здійснюють аналіз, планування, контроль та синхронізацію діяльності як структурних підрозділів апарату Головного управління, так і територіальних підрозділів поліції, а також збір та опрацювання інформації, яка надходить до служби «102». З нагоди професійного свята правоохоронець розповів, що відбувається з моменту звернення громадянина на цілодобову поліцейську спецлінію, як функціонує «мозковий центр» обласного главку поліції та завдяки чому забезпечується безпека громадян.
Свій професійний шлях Вадим Малига розпочав у 2005 році на посаді старшого інспектора групи охорони громадського порядку районного відділу міліції. В подальшому пройшов всі сходинки кар’єрного росту від інспектора групи по роботі з населенням та громадськими формуваннями до начальника відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності.
«На мій вибір професії вплинув батько, який все життя працював в органах внутрішніх справ і є для мене взірцем сили та мужності, - розповідає поліцейський. – Школярем я часто бував у нього на роботі, спостерігав, як він навчає колег бойовій та спеціальній підготовці, мріяв бути схожим на нього. Тому у віці 12 років прийшов у секцію футболу, а в 14 років, під керівництвом батька, - опанував навички стендової стрільби. Це хобі не полишаю і сьогодні. Воно допомагає знімати емоційне навантаження та підтримувати необхідну фізичну форму».
З 2018 року полковник поліції очолює один із найпотужніших підрозділів Головного управління Національної поліції в Запорізькій області. До складу підпорядкованого йому управління входять: відділ служби «102», ситуаційний відділ, чергова частина, відділ моніторингу систем електронного контролю, організаційно-аналітичний відділ та сектор мобілізаційної роботи, територіальної оборони та цивільного захисту.
Чи не кожен громадянин з тієї чи іншої причини телефонував на спецлінію «102». Прийом, реєстрацію повідомлень про правопорушення та події, скоєні на території області, у цілодобовому режимі здійснюють 8 працівників підрозділу. Вони розуміють: якщо на лінію «зайшов» дзвінок, то на тому кінці дроту хтось потребує допомоги. Іноді – негайної.
Завданням оператора є збір найважливішої інформації про подію та її подальша правильна кваліфікація. Що саме трапилось, за якою адресою, чи є потерпілі – від цих відомостей залежить те, як швидко на місце події прибуде наряд поліції та який саме: патрульна поліція, поліцейські офіцери громади, поліція охорони, слідчо-оперативна група чи поліція особливого призначення.
У середньому на спецілінію «102» щодоби надходить близько 1000 викликів. Всі вони без винятку реєструються у Інформаційному порталі Національної поліції та передаються для організації реагування диспетчерській службі та черговим частинам територіальних підрозділів поліції області.
Диспетчери в безперервному цілодобовому режимі тримають на постійному контролі криміногенну ситуацію та пов’язані з цим події, відслідковують маршрути чергових нарядів та направляють їх на місця подій.
Середній час від надходження повідомлення на спецлінію «102» до прибуття наряду поліції на місце події в обласному центрі складає близько 7 хвилин, в районах області – до 20 хвилин.
Завдяки професійним та злагодженим діям операторів «102», поліцейськими по «гарячих слідах» затримуються правопорушники за скоєння злочинів, припиняються та документуються факти адміністративних правопорушень, вживаються заходи превентивного характеру та не допускаються спроби самогубств. Також здійснюється інформування інших екстрених служб щодо реагування на події, компетенція яких поширюється не лише на Національну поліцію.
Ситуаційний відділ УОАЗОР є своєрідним аналітичним мозком ГУНП. Його працівники збирають величезний масив інформації з усіх відомих джерел, координують роботу поліцейських підрозділів та інших правоохоронних органів системи МВС, планують стратегію безпеки.
З початку повномасштабного вторгнення рф робота підрозділу дещо змінилась. Наразі фіксується кожен обстріл на території області: інформація про населені пункти, які піддавались ворожим атакам, постраждалих осіб (поранених та вбитих громадян), об’єкти інфраструктури, які були пошкоджені. Організована взаємодія та здійснюється постійний обмін інформацією зі всіма складовими сил безпеки і оборони регіону, підрозділами єдиної державної системи цивільного захисту, іншими зацікавленими органами державної влади та місцевого самоврядування.
Така діяльність вимагає наявності у поліцейських аналітичних здібностей, глибинного розуміння процесів, які відбуваються у органах цивільної безпеки, стресостійкості та швидкого реагування.
«З нагоди професійного свята хочу подякувати колективу УОАЗОР, підрозділів моніторингу та чергових частин за щоденну командну роботу, професіоналізм та відданість інтересам служби. Бажаю міцного здоров’я, злагоди у сім’ях, завжди повертатись додому та найшвидшої нашої Перемоги», - зазначає полковник поліції Вадим Малига.
Нагадаємо: У Запоріжжі майже 140 працівників поліції поповнили запаси донорської крові
Відділ комунікації поліції Запорізької області