За 13 років майор поліції спробував сили в різних підрозділах ОВС і зрештою обрав роботу у відділі розкриття злочинів проти особи обласного управління карного розшуку. Для підвищення професійного рівня два роки тому опанував секрети мистецтва детекції неправди. Відтоді експерт-поліграфолог допомагає розкривати тяжкі та резонансні злочини, викривати осіб у причетності до диверсійної та колабораційної діяльності.
«Психологи і соціологи стверджують, що брехню легко зчитати по очах, визначити за мімікою та жестами співрозмовника. Правоохоронці ж надають перевагу більш точному методу – використанню поліграфа. Цей прилад синхронно реєструє психофізіологічні реакції на висунуті людині стимули (питання, картинки) та формує їх в поліграми. Аналізуючи отримані дані, фахівець робить висновок про наявність чи відсутність у опитуваної людини прихованої інформації щодо певної події або факту», - розповідає Віталій Добріогло.
Старший оперуповноважений УКР поліції Запорізької області розповідає, що ази й секрети роботи з «детектором брехні» опанував у листопаді 2021 року під керівництвом відомої поліграфологині - керівника ТОВ «Альфа-Щит» Жанети Половнікової. Відтоді активно використовує здобуті навички в професійній діяльності. Зокрема його залучають до розкриття тяжких та особливо тяжких злочинів, стабілізаційних заходів.
«За два роки я провів близько 200 опитувань громадян з використанням поліграфа, що сприяло у розкритті чималої кількості злочинів. Одним із успішних випадків його застосування в моїй практиці було розкриття потрійного вбивства, вчиненого на території Запоріжжя. За допомогою «детектора брехні» було встановлено причетність до кримінального правопорушення особи, яка входила до кола спілкування потерпілих. А при проведенні досудового розслідування за фактом зникнення безвісти місцевої жительки завдяки поліграфу ми з’ясували, що це було вбивство. У подальшому встановили обставини злочину та особу, причетну до його вчинення», - згадує майор поліції.
З початку широкомасштабного вторгнення спектр завдань і функцій для експерта-поліграфолога значно розширився. Він здійснює перевірки щодо можливої причетності до колабораційної діяльності людей, які повернулись із тимчасово-окупованих територій або перебували в полоні. Також викриває зрадників серед раніше засуджених осіб, які відбували покарання на ТОТ і повернулись на підконтрольну Україні територію.
«Щоб досягти позитивних результатів у роботі експерт має бути врівноваженим, уважним, вміти встановити контакт з респондентом та попередити його протидію поліграфу. А головне - правильно сформулювати перелік питань під час опитування», - стверджує Віталій Добріогло.
Перевірка на поліграфі передбачає чіткий алгоритмом та процедуру. На підготовчому етапі фахівець вивчає інформацію про людину або подію. Під час передтестової бесіди роз’яснює правила поведінки у процесі опитування, отримує згоду на її проведення та перевіряє співрозмовника щодо вживання певних препаратів і заборонених речовин, які унеможливлюють використання поліграфа.
Під час тестування респонденту задаються певні твердження, а прилад за допомогою датчиків реєструє внутрішні реакції опитуваної особи та формує їх у поліграми.
У залежності від їх результатів і реакцій людини, експерт уточнює деталі. Впродовж опитування він спостерігає за зовнішніми проявами співрозмовника (дихання, міміка, жестикуляція, фізична активність) та окремо їх фіксує. Після аналізу всіх даних поліграфолог робить висновок, який додає до матеріалів кримінального провадження або службової перевірки.
Розшуківець наголошує, що застосування поліграфа дає правоохоронцям правильний вектор у роботі та спрямовує їхні дії під час розкриття злочинів.
Відділ комунікації поліції Запорізької області