Уже понад 18 років поліцейський працює з чотирилапими помічниками правоохоронців. Його вміння добре комунікувати з собаками допомагає успішно виконувати свої обов’язки. А служба у колективі однодумців полегшує вирішення найскладніших завдань.
Роман Кацуба прийшов до органів внутрішніх справ після проходження служби в армії у 2005 році.
Його батько, ветеран МВС, 28 років пропрацював у правоохоронних органах. Більшу частину служби майор міліції присвятив вихованню чотирилапих напарників і власним прикладом прищепив сину не тільки прагнення захищати права та свободи громадян, але й любов до собак.
«Я завжди захоплювався татом. Він обожнював свою роботу, розповідав нам багато історій зі служби, вчив добропорядності та законослухняності. Батько постійно приводив додому службових собак, я багато часу в дитинстві проводив серед чотирилапих у кінологічному центрі, тому любов до тварин у мене з дитинства. Коли виріс, навіть сумніву не мав щодо вибору професії - тільки кінолог!» — розповідає Роман.
Доглядати тварину потрібно наче малу дитину: робити щеплення, лікувати, якщо захворіє, годувати, гратися і любити. Вони іноді одним лише поглядом можуть висловити думку і навіть підтримати, коли це потрібно. Зазвичай кінолог підбирає собі напарника за характером або ж схожого на першого улюбленця. Проте чималих зусиль необхідно докласти, щоб собака звик до кінолога, довіряв йому та показував хороші результати роботи.
«Моєю першою розшуковою службовою собакою був «німець» на кличку Серро. Разом із ним служив в армії, а потім після проходження спеціальної підготовки прийшов до міліції, де продовжив у кінологічному центрі займатись та працювати із ним. Багато років я шукав собі схожого пса, дресирував багатьох і лише через десятиріччя знайшов собаку, який був дуже схожий темпераментом на першого улюбленця. Загалом я виховував сімох хвостатих помічників», - розповідає Роман Кацуба.
У 2021 році капітан поліції був призначений начальником кінологічного центу ГУНП в Запорізькій області. У зв’язку зі зміною функціоналу, він передав своїх вихованців іншим поліцейським.
Роман Кацуба розповідає, що нині в поліції Запоріжжя несуть службу 30 собак. Десять з них шукають вибухівку, четверо – наркотики, вісім – розшукових, чотири – конвойних, одна – штурмова та трьох готують до пошуків залишків і трупів людей. Робочий день кінолога починається з піклування про підопічних. Обов'язкова ранкова прогулянка, яка дає можливість працівнику побачити, в якому настрої перебуває собака, чи готовий він до виконання завдань. А далі за розпорядком - щоденні тренування, допомога у розкритті злочинів тощо.
Загалом на працівників центру покладені завдання, пов’язані з ефективним використанням службових собак у розшуку і затриманні правопорушників, розкритті тяжких злочинів, виявленні наркотичних засобів і вибухових речовин, вогнепальної зброї, забезпеченні публічної безпеки і порядку, конвоюванні заарештованих та засуджених, в охороні важливих об’єктів.
«Під час війни до основної роботи кінологів додалися чергування на блокпостах, патрулювання, обстеження потенційно небезпечних об’єктів. Також ми готуємося до виконання спеціальних завдань на деокупованих територіях. Наразі, як і усі правоохоронці, ми перебуваємо у постійній напрузі. Проте спілкування з нашими пухнастими напарниками – це певна розрада та можливість відновити психологічний стан. У планах на майбутнє - оновити поголів’я центру та повернутись до кінологічних змагань під мирним небом. А загалом, усі ми мріємо про Перемогу та життя у вільній, незалежній та щасливій країні», - підсумовує капітан поліції.
Відділ комунікації поліції Запорізької області