З метою реалізації заходів Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 366-р, видано наказ НПУ від 23.06.2023 № 552 «Про організацію виконання в Національній поліції України плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» (далі – план заходів НПУ).
На виконання плану заходів НПУ з метою забезпечення безбар’єрного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будівель та приміщень підрозділів НПУ проводяться ремонтно-будівельні роботи на 97 об’єктах нерухомого майна в межах реалізації проєкту Національної поліції України «Безбар’єрність».
За інформацією Управління комунікації НПУ (далі – УК) повідомляємо, що УК у межах своєї компетенції забезпечує інформування громадськості та представників медіа про діяльність органів та підрозділів НПУ у сфері реалізації цілей і пріоритетів Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Інформування здійснюється шляхом опублікування інформації про результати здійснення заходів на відомчих інформаційних ресурсах НПУ. Зокрема в період січня-червня 2023 року на офіційному вебпорталі НПУ розміщено 70 матеріалів з питань надання поліцейських послуг, зокрема людям з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення.
На офіційному вебсайті НПУ враховані потреби різних категорій користувачів, зокрема – осіб з порушеннями зору та слуху. Для цього була розроблена спеціальна програма для переведення сайту в режим, прийнятний для людей з порушенням зору, а також можливості вибору найкращого для сприйняття шрифту та кольору зображення. Для потреб осіб з вадами зору реалізована можливість озвучування новин. Крім того, на вебсайті НПУ реалізована можливість подання громадянами з порушеннями мовлення неголосових звернень (жестовою мовою) до операторів служби 102. Указані заходи були здійснені в межах розроблення вебпорталу НПУ в рамках бюджетних асигнувань на діяльність Національної поліції України.
У системі професійного навчання поліцейських запроваджено вивчення тематики щодо застосування законодавства, яке встановлює відповідальність за насильство за ознакою статі та сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, зокрема під час проходження поліцейськими первинної професійної підготовки: відповідно до Стандарту професійної (професійно-технічної) освіти з робітничої професії «Поліцейський (за спеціалізаціями)», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.06.2018 № 669, розроблені та затверджені в установленому порядку навчальні програми первинної професійної підготовки поліцейських, яких уперше прийнято на службу в поліції; підвищення кваліфікації та спеціалізації поліцейських усіх категорій: відповідна тематика включена до затверджених в установленому порядку навчально-тематичних планів; службової підготовки: відповідна тематика включена до тематичних планів.
Під час підвищення кваліфікації, яке відбувається за затвердженими в установленому порядку навчально-тематичними планами, та в рамках службової підготовки поліцейські всіх категорій опановують також питання стосовно використання антидискримінаційного законодавства, у тому числі й для захисту прав осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Станом на 01 червня 2023 року первинну професійну підготовку пройшло 167 поліцейських, підвищення кваліфікації та спеціалізацію – 9840 поліцейських.
З метою вдосконалення комунікації між населенням та поліцейськими на офіційному сайті НПУ (www.npu.gov.ua) особи з вадами слуху та мовлення, у разі вчинення стосовно них правопорушень, можуть цілодобово подати звернення: на електронну адресу НПУ [email protected]; жестовою мовою у вкладці 102 «Національна поліція України».
Для підвищення професійного рівня забезпечено проведення тренінгів для поліцейських щодо використання гендерно чутливого підходу під час спілкування з постраждалими, які пережили насильство в умовах збройного конфлікту. Учасниками очного тренінгу, організованого за підтримки міжнародних організацій DCAF, ООН Жінки, на тему «Виявлення, реагування та документування випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, з урахуванням підходу, орієнтованого на постраждалих» (4.04.-20.04.2023, м. Київ) стали 150 поліцейських ГУНП в областях, ГСУ, ДПД, УЮП та ДГІДПЛ НПУ.
За ініціативи ДГІДПЛ НПУ представники Данської Ради у справах біженців в Україні (ДРБ) в межах проєкту «Підтримка забруднених мінами та ВЗВ громад та відповідальних сторін» провели тренінг з питань інклюзії, віку, гендеру та інвалідності для 25 поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
З метою популяризації здорового способу життя, соціалізації осіб з інвалідністю, у тому числі з числа ветеранів учасників бойових дій, дотримання принципів недискримінації, доступності та безбар'єрності, працівники Департаменту боротьби з наркозлочинністю НПУ з 2017 року беруть участь у міжнародних спортивних змаганнях «Ігри Нескорених» (Invictus Games).
29-30 квітня 2023 року у м. Львів відбулись Всеукраїнські змагання «Ігри Нескорених» (відбірковий тур до міжнародних змагань), у яких участь брав один працівник Департаменту боротьби з наркозлочинністю НПУ з інвалідністю, провів три види змагань та посів 2-е місце зі стрільби з лука та 3-ті місця у змаганнях із настільного тенісу та волейболу сидячи.
Наразі, запитом Міністерства у справах ветеранів України за від 13.06.2023 №5253/1.5/6.3-23 один працівник Департаменту боротьби з наркозлочинністю НПУ з інвалідністю відряджений до Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр КОНЧА-ЗАСПА» для участі у навчально-тренувальних зборах щодо підготовки національної збірної команди України до участі в міжнародних спортивних змаганнях «Ігри Нескорених», які заплановані восени цього року.
Результати участі працівників Департаменту в указаних міжнародних спортивних змаганнях постійно висвітлюються на офіційному вебсайті НПУ.