Микола Ростунов розповів, як після вибуху на ЧАЕС працював на кордоні 10-кілометрової зони відчуження.
35 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася найбільша катастрофа в сфері атомної енергетики - вибух реактора на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. Ця дата назавжди увійшла в світову історію, як день великої трагедії
За офіційними даними, в результаті вибуху на ЧАЕС постраждали 134 людини. Це працівники атомної станції і рятувальники, які в перші хвилини після вибуху гасили пожежу на енергоблоці. А ось точне число постраждалих від радіації, яка потрапила в навколишнє середовище, до сих пір невідомо. Фахівці кажуть, що це десятки тисяч людей, які жили у 30-кілометровій зоні від ЧАЕС, виходили в цей час на вулицю і вдихали заражений повітря. І хоча жителів в екстреному порядку евакуювали з населених пунктів, якусь дозу радіації вони отримали. Але яку - невідомо.
Над усуненням наслідків аварії в Чорнобильській зоні працювали 526 тисяч 250 людей. Це ліквідатори, які розчищали від уламків дах енергоблоку, закопували забруднений ґрунт і будували саркофаг над підірваним реактором, шахтарі, які відкачували забруднену радіацією воду, медики, співробітники міліції, які проводили евакуацію жителів і надалі охороняли зону.
Один з тих, хто працював в зоні відчуження, - запоріжець Микола Ростунов.
Роботі в запорізькій міліції він присвятив 21 рік. Службі він віддавався повністю, а у 1990 році отримав орден «За особисту мужність». Разом зі своїми колегами він затримав двох озброєних дезертирів, які втекли з армії.
У 1989 році, через три роки після аварії на ЧАЕС, Миколу Ростунова відправили працювати в зону відчуження. Там він охороняв порядок і патрулював територію занедбаних населених пунктів.
- Як Ви дізналися про аварію на ЧАЕС?
- На момент аварії я служив в армії в Армавірі північно-кавказького військового округу. Інформації про аварію там не було ніякої. Ми спокійно собі служили і навіть не знали про неї. Про аварію мені стало відомо вже по приїзду додому.
- Коли Ви потрапили в Чорнобильську зону?
- Мені було 23 роки, коли я приїхав до зони відчуження. Це було 1 червня 1989 року. Там я перебував 3 місяці. Наш караул займався охороною громадського порядку на кордоні 10-кілометрової зони відчуження. До моїх обов'язків входило припинення мародерства і патрулювання покинутих населених пунктів. Ми охороняли десь 12 сіл.
- А як Вас закликали працювати в зону? Відбір якийсь був?
- Я тоді працював в патрульно-постовій службі, з відділу кадрів мене направили у відрядження в Чорнобильську зону. Ніякого відбору не було, їздили туди майже всі співробітники по черзі. Працювали в зоні по 90 днів, не довше. Лише за бажанням можна було написати рапорт на продовження терміну. Але в третій раз їздити вже не дозволяли. Все відрядження нам оплачували. За роботу в зоні ми отримували відпускні та подвійний оклад.
Не страшно було їхати?
- Ні, зовсім не страшно. Раніше навіть жартували, що в зоні радіації немає. Рідні теж спокійно поставилися до того, що я їду туди працювати. Всі мої колеги, яких відправляли працювати в зону, теж спокійно до цього ставилися. Ніяких страхів або паніки не було.
- Як Ви думаєте, з чим був пов'язаний такий спокій? З браком інформації про небезпеку радіаційного опромінення, або ж з психологічної стійкістю, яка властива міліціонерам?
- Якщо чесно, то навіть не знаю. Тоді просто ніхто не замислювався про те, наскільки небезпечна радіація. Інформації про неї і справді не було. Тому коли приходила черга їхати у відрядження в Чорнобильську зону, то їхали без роздумів.
Якою Ви побачили зону? Як можете її охарактеризувати?
- Через три роки села і міста, де до аварії жили люди, прийшли в повне запустіння. Ми побачили покинуті будинки, двори зарослі бур'яном і розбиті дороги. Загалом, невесела картина.
- Де ви жили?
- Ми жили у лісі, в колишньому будинку лісника. Там ночував весь наш караул. Точна кількість людей вже не пам'ятаю, але до 20 осіб було точно. Ще з нами жили собаки. Це були місцеві тварини, які прибилися до нас і залишилися в нашому варті.
А де брали їжу і воду?
- Їжу ми готували собі самі. У штабі нам видавали тижневий запас продуктів. Пам'ятаю, було багато консерви, тушонки. Загалом, харчування було шикарне. Воду нам теж привозили. Це була мінеральна вода відмінної якості. Нестачі їжі або води у нас ніколи не було, всього вистачало з головою.
- У чому Ви працювали? Спецзахист якась була?
- Ні, працювали ми в звичайній формі. Єдине, що видавали - респіратори. Ліків для захисту організму теж не було. Патрулювали села ми на автомобілі УАЗ і велосипедах. Але всю техніку ми залишили там.
Чи відчували Ви вплив радіації?
- Я особисто переконався в тому, що радіація - це невидимий ворог. Її я взагалі не відчував, хоч наш караул був у найбільш «брудній» зоні. На території, де ми патрулювали, рівень радіації був більшим, ніж в 30 кілометрах від ЧАЕС. Незважаючи на це, самопочуття у мене було нормальне, ні на що не скаржився. В інших хлопців теж все було добре. А на деяких з них поїздка в Чорнобильську зону навіть позитивно вплинула. У хлопців, які страждали підвищеним тиском, воно стабілізувалося.
На тварин і рослинах дію радіації теж не видно. Нам розповідали, що відразу після вибуху дерева пожовтіли, але ми такого не спостерігали.
Вас оглядали лікарі?
- Раз на місяць до нас приїжджали дозиметристи і знімали показники наших індивідуальних дозиметрів. Приїжджали і лікарі. Вони оглядали нас, міряли тиск. Але постійного контролю за здоров'ям не було.
Чи знаєте Ви яку дозу опромінення отримали?
- У нас при собі були індивідуальні дозиметри. Вони були маленькі, як кулькові ручки. Ми їх вішали собі на форму і весь час ходили з ними. Потім, коли приїжджали лікарі, ці дозиметри з нас знімали і виписували дані про випромінювання. Їх потім записували в індивідуальні книжки здоров'я, а нам видавали нові дозиметри. Але точну дозу опромінення ніхто не знав.
Всім писали однакові цифри, і про їх точність зараз можна тільки здогадуватися. Можна було, звичайно, самим все це фіксувати, але ми ж в них нічого не розуміли. Нам не розповідали як ними користуватися і у нас не було спецприладів для зчитування інформації з дозиметрів.
- Чи були у Вас після роботи в Чорнобильській зоні якісь негативні наслідки для здоров'я?
- Звісно. Удар припав до щитовидці. Зараз, на щастя, нічого не турбує, але на обліку стою.
- За яким графіком Ви працювали?
- В основному ми охороняли територію в денний час. Тобто, зі світанку і до темряви. Вночі була чергова зміна, яка проводила охорону об'єктів. Вартове приміщення знаходилося в будинку лісника, де ми і жили.
- Чи були випадки затримання порушників?
- Ні, у нас все було спокійно. Ми ж перебували на кордоні 10-кілометрової зони, туди люди не доходили. Всіх ловили ще до нас. Охорона тоді була дуже пильною. Але незважаючи на це, всі будинки на момент нашого приїзду вже були порожні. Майно або самі мешканці забрали з собою під час евакуації або розграбували злодії. Єдине, чим ліс був цікавий людям, так це ягодами і грибами. Їх там було дуже багато.
А місцевих жителів Ви бачили?
- Так, в Поліському. Ми їздили туди до магазину. Це був найближчий житловий населений пункт. Він знаходився за лісом. Тобто, коли ми там працювали, людей з Поліського не евакуйовували. Там люди жили, хоч і це селище отримало пристойну дозу радіації. Їх почали евакуювати тільки у 1993 році. А взагалі люди не хотіли покидати свої оселі. Хлопці з далекої варти розповідали, що була така бабуся, яку вивозили, а вона через тиждень поверталася. Її знову виселять, а вона знову через кілька днів приходить. Але навіть незважаючи на такі випадки, місцеві жителі адекватно реагували на нас. Ніяких скандалів і пригод між нами не відбувалося. Люди прекрасно розуміли, що ми - не вороги і просто виконуємо свою роботу.
- Чи спілкуєтеся Ви зараз з тими, з ким працювали в Чорнобильській зоні?
- Ні, ні з ким. У нашому караулі були хлопці з усієї України: з західних областей, Донецька, Луганська. По прибуттю з зони десь півроку ми ще спілкувалися, а потім наші зв'язки обірвалися. Я навіть не знаю, як після Чорнобиля у них доля склалася.
Як Ви ставитеся до того, що зараз в Чорнобильській зоні активно розвивається туризм?
- Екскурсії до зони відчуження я не вважаю небезпечними. Там дійсно є чисті місця, де людям перебувати безпечно. І так було ще в ті часи, коли я там працював. Наприклад, ми з караулом пару раз виїжджали до Чорнобиля. Там жили люди, працювали магазини. І ми там скуповувалися. Що дивно, Чорнобиль знаходиться в 12 кілометрах від Прип'яті, але там рівень радіації був набагато менше, ніж у нас в караулі. Це пояснюється тим, що після вибуху вітер роздував радіаційну пил в різні місця. В який бік він сильніше дув, там більше забруднена територія.
А як на рахунок сталкерів, які проходять в зону відчуження незаконно?
- Я це зовсім не підтримую. Адже радіація - це така штука, яка невідомо як і коли може спрацювати. Сталкери ж не знають, скільки в тому чи іншому місці лежить цієї радіації. Тому нелегальні поїздки в зону - дуже ризиковане рішення. Якщо говорити про офіційні екскурсіях, то там все ретельно перевіряється, прокладаються безпечні маршрути. А коли ти йдеш сам, то невідомо, що ти можеш «заробити» для здоров'я і яку дозу опромінення отримати.
(Спілкувалась журналіст видання «Індустріальне Запоріжжя»
Валентина Твердохліб)